Ukupno: 619089

Bili smo domaćini izlučnog natjecanja iz Robotike

Umjetna inteligencija, internet stvari, samovozeći automobili, automatizirani sustavi i mnogo drugih stvari uvelike su zakoračili u naše živote. Svojom pojavom i sve većim stupnjem raširenosti značajno utječu na naše živote, mijenjajući način na koji radimo. Nove tehnologije zamijenit će veliki broj postojećih poslova i stvoriti nove. Robotika je interdisciplinarno područje koje će značajno odrediti ljudski napredak kroz nekoliko sljedećih desetljeća. Njezin razvoj krenuo je u industriji, omogućivši da obavljanje velikog broja manualnih i ponavljajućih poslova preuzmu roboti. Danas se sve više koriste i kućni roboti koji pomažu pri obavljanju zamornih i ponavljajućih svakodnevnih poslova.

Paralelno razvoju robota koji pomažu ljudima, razvijaju se i roboti za zabavu i sport. Nogomet posebno inspirira i dizajnere humanoidnih robota. Svake godine, od 1997. se održava RoboCup turnir u nogometu. Krenulo je s malim robotima, s jednim ili dva robota u svakom timu, da bi danas došli do robota visine 100-200 cm s dva robota u timu i visine 40-100 cm s do četiri robota. Cilj natjecanja je do 2050. postići ljudsku visinu i broj robota u timu kao u pravom nogometu. Toyota je razvila robota CUE, visokog 204 cm namijenjenog igranju košarke. Robot je primitivan, ne može se kretati i skupljati lopte, ali zato ima točnost 100% u slobodnim bacanjima. Za vrijeme zimskih olimpijskih igara u Južnoj Koreji održano je i natjecanje u robotskom skijanju, gdje su skije i štapovi bili standardni, ali su natjecatelji bili roboti na dvije noge, visoki najmanje 50 cm. Utrke s dronovima su se proširile cijelim svijetom (gdje dronovi mogu postići brzine i od 145 km/h), a u posljednje dvije godine sve popularniji je i nogomet s dronovima. Osim ovih sportova, u više država se proširio i Segway polo (gdje igrači gađaju loptu preko ciljne linije vozeći se na Segwayu), a neprestance se roboti prilagođavaju i drugim sportovima ili se osmišljavaju novi specijalizirani sportovi za robote.

Tema ovog natjecanja je upravo izrada robota sportaša, konkretno robota koji se kugla! Natjecatelji trebaju dizajnirati, izraditi i programirati autonomnog robota koji će skupljati kugle za kuglanje, prenijeti ih u predviđeni prostor za kugle te pomoću tih kugli srušiti što više čunjeva. Zbog jednostavnosti, čunjevi i kugle će biti nešto manje i laganije od pravih (loptice za tenis i plastični 3D printani čunj). Ali zadatak i dalje ostaje kao u kuglanju, pobjednik je onaj tko sruši više čunjeva u manjem broju pokušaja!

Rezultate pogledajte u prilogu, a fotografije na FB profilu škole.

Izvijestio : Mario Slivka, nastavnik strojarske grupe predmeta

objavio: Martina Plaščak   datum: 15. 3. 2023.