« Srpanj 2024 »

Znaš li da je Lea sudjelovala na Državnom natjecanju?

Izvještaj s puta pročitaj u nastavku objave.

Nacionalni projekt za poticanje čitanja i promociju kulture čitanja - Natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ organiziralo je Knjižničarsko društvo Međimurske županije pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje po petnaesti puta. Nacionalna razina natjecanja održala se u petak 10. svibnja 2024. godine s programom od 9:00 do 18:00 sati u Srednjoj školi Čakovec u Čakovcu. Knjižničarka Strojarske tehničke škole Osijek, Martina Plaščak, organizirala je putovanje autobusnim prijevoznikom u dogovoru s ravnateljem i Upravnim odjelom za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije, koji je sponzorirao prijevoz, za učenice i njihove mentorice iz osnovnih i srednjih škola OBŽ-a koji su prošli Županijsku razinu natjecanja i ostvarili pravo sudjelovanja na Nacionalnoj razini. Pridružile su se učenice i učenik te mentorica iz Vukovarsko-srijemske županije koji inače ne bi imali priliku otputovati i sudjelovati na natjecanju.

Put su započeli okupljanjem i polaskom ispred Strojarske tehničke škole Osijek u ranim jutarnjim satima u 4:30, a na odredište su stigli na vrijeme netom prije 9:00 sati. Po prijavi na info pultu i okrijepi prisustvovali su pozdravnom govoru i prigodnom programu, a potom su se zaputili u okolne škole na Nacionalno natjecanje prema kategorijama. Od 13:00 do 16:00 su imali zajednički ručak u Učeničkom domu Građevniske škole i šetnju gradom koje su pripremili organizatori, a od 16:00 do 17:30 emotivni književni susret s autoricom knjige Trči, ne čekaj me Bojanom Meandžijom nakon kojeg su čuli i pogledali napeto proglašenje i darivanje pobjednika. Kako vozač smije nastaviti putovanje tek nakon devetosatne pauze, odlično se poklopila organizacija programa do 18:00 sati, nakon čega su krenuli put Osijeka u koji su stigli u 23:00.

Rezultati natjecanja su sljedeći:

• učenica Dunja Molnar, OŠ Franje Krežme, Osijek, mentorice Margareta Zdelar, Ivana Šunjić i Nataša Turkalj, osvojila je 8. mjesto u kategoriji Kreativni uradak OŠ;

• učenica Lea Kolarić, Strojarska tehnička škola Osijek, Osijek, mentorica Martina Plaščak, osvojila je 6. mjesto u kategoriji Kreativni uradak SŠ

• učenice Iris Aurora Bošnjak, Lara Lač i Taša Majstorović, OŠ “dr.Franjo Tuđman”, Beli Manastir, mentorica Svjetlana Grujić, osvojile su 8. mjesto u kategoriji Ispit znanja OŠ,

• učenice Sara Prološčić, Ana Čulić, Veronika Lasović, OŠ Jagode Truhelke, Osijek, mentorica Vjekoslava Hrastović, osvojile su 20. mjesto u kategoriji Ispit znanja OŠ

• učenice Lia Šter, Nikolina Horvatović, Klara Trepšić, EDukOS gimnazija - privatna srednja škola s pravom javnosti, mentorica Ana Krpan Vujanović osvojile su 10. mjesto u kategoriji Ispit znanja SŠ

• učenice Ema Maras i Lana Štajcer te učenik Krešimir Gačić, Srednja strukovna škola Vinkovci, Vinkovci, osvojili su 19. mjesto u kategoriji Ispit znanja SŠ.

Organizatori su zahvalili na dolasku, jer se malo škola odlučuje na dolazak na nacionalnu razinu u Čakovec te su preporučili nagodinu raniji dolazak uz noćenje, kako to rade sudionici iz Splitsko-dalmatinske županije. Iznimno su pohvalili organizirani zajednički dolazak sudionika iz OBŽ-a koji povezuje sudionike te sponzoriranje prijevoza od strane Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije.

Podsjetimo, Lea je za sudjelovanje na natjecanju morala pročitati tri knjige - Djevojku iz močvare autorice Delije Owens, Kako se spijateljiti s tamom autorice Kathleen Glasgow i Ponoćni klub autora Christophera Pikea - te prema njima izraditi kreativni uradak koji je potom morala predstaviti povjerenstvu. Knjige je još i lako pročitati, no osmisliti i stvoriti kreativni uradak te ga predstaviti nije uopće jednostavno kako se čini. No, učenice i učenici, a i ne samo oni, čitaju i kreativni su, jer to vole i uživaju u tim aktivnostima, a sudjelovanje u natjecanju je samo dodatni motivator i izazov.

Lea je za pratnju, osim mentorice, imala i kolegicu, prijateljicu iz Škole Josipu Martinović, kojoj je ovo osim zaduženja da bude Lei moralna potpora i nagrada za prošlogodišnji uspjeh u osvajanju 8. mjesta na nacionalnoj razini natjecanja Mreže čitanja. Učenice i mentorica su se odlično provele u cjelodnevnom druženju s mladima, iz gotovo svih krajeva Hrvatske, koji predstavljaju najbolje od budućnosti što nas čeka - pametne ljude, koji znaju i cijene vrijednost knjige i čitanja te kreativnog izražavanja za bolje razumijevanje i sudjelovanje te stvaranje boljeg svijeta za sve. Također, imaju želju sudjelovati i sljedeće godine u Čitanju do zvijezda, a kako i ne bi kad vole čitati.

objavio: Martina Plaščak   datum: 21. 5. 2024.